Postępowanie przed sądem / Jak zachować się w sądzie?
Często spotykam się z pytaniami na ile wcześniej pojawić się w sądzie, w jaki sposób zachować się na sali rozpraw, jak zwracać się do sądu, jak się ubrać? Poniżej pewne podstawowe zasady sądowej etykiety.
-
Na ile wcześniej warto przyjechać do sądu?
Bądź w sądzie mniej więcej na 10-15 minut przed zaplanowaną rozprawą. W sądzie często zdarzają się opóźnienia, ale to nie znaczy, że są one regułą. Dodatkowo może okazać się, że w ostatniej chwili nastąpiła zmiana sali – jeżeli będziesz z wyprzedzeniem, zaoszczędzi Ci to nerwowego poszukiwania sali i biegania po korytarzach sądowych. Z drugiej strony nie ma możliwości aby sprawa rozpoczęła się wcześniej niż jest zaplanowana, trzeba też liczyć się opóźnieniami, dlatego przyjazd np godzinę wcześniej i nerwowe oczekiwanie przed drzwiami sali rozpraw nie ma większego sensu.
-
Skąd mam wiedzieć, że znalazłem/am właściwą salę.
Sprawdź czy jesteś na wokandzie. Wokanda to inaczej lista spraw do rozpoznania danego dnia – jest wywieszana na drzwiach sali rozpraw. Jeżeli nastąpiła zmiana sali rozpraw, albo rozprawa z jakiegoś powodu została odwołana (zdjęta z wokandy), dowiesz się tego właśnie z lektury tego dokumentu. Poszczególne sprawy umieszczone są na wokandzie kolejno według godzin, na które zostały zaplanowane. Protokolant wzywając strony na salę powinien równocześnie skreślić daną sprawę z wokandy – w ten sposób można zorientować się ile spraw przed nami zostało już rozpoznanych i czy nie ma jakiegoś opóźnienia.
-
W jaki sposób mam się ubrać do sądu?
Schludnie – to chyba najlepsze określenie. Swoim klientom doradzam najczęściej aby ubrali się tak jak na co dzień chodzą do pracy (nie dotyczy to oczywiście osób, które na co dzień pracują w uniformach:)). Nadmierna swoboda ubioru jest źle widziana – unikamy zatem krótkich nogawek, mini spódniczek, czy krzykliwych zestawień kolorystycznych. Z drugiej strony, jeżeli na co dzień nie chodzimy w garniturze i służy nam on wyłącznie na śluby i pogrzeby, to zakładając go będziecie się czuć skrępowani - zatem shludnie i z umiarem.
-
W jaki sposób mam się zwracać do sądu?
Mówimy "wysoki sądzie", "proszę sądu", zdecydowanie unikamy "proszę pani/pana", bo u bardzie zasadniczego sędziego narazimy się na reprymendę, a nikt z nas przecież nie lubi być pouczany.
Uwaga! Zwracając się do sądu i kiedy sąd zwraca się do nas wstajemy.
-
Co mam ze sobą zabrać?
Jeżeli jesteś wezwany/a w charakterze świadka wystarczy dokument pozwalający zidentyfikować Twoją tożsamość. Jeżeli jesteś stroną postępowania warto zabrać pełną dokumentację (pozew, odpowiedź na pozew, dokumenty na poparcie Twoich twierdzeń).
-
Gdzie mam usiąść?
W postępowaniu sądowym zazwyczaj mamy do czynienia ze stroną inicjującą postępowanie czyli Powodem, a w postępowaniu nieprocesowym Wnioskodawcą oraz stroną przeciwną czyli Pozwanym albo Uczestnikiem. Powód/Wnioskodawca siada po prawej stronie sądu, natomiast Pozwany/Uczestnik po lewej. Jeżeli postępowanie zostało podjęte "z urzędu" przez sąd, to jesteśmy Uczestnikiem i siadamy po lewej stronie.